Webinar Nedir ?

İngilizce “Web (Ağ)” ile “Seminar (Seminer)” kelimelerinin birleşiminden türetilen Webinar; seminer, konferans, toplantı ve bu gibi interaktif gerçekleştirilen; eğitim, tanıtım ve bilgilendirmelerin sanal ortamda yapılmasına imkan sağlayan, yeni teknolojilerin kullanılması ile hayatımıza girmiş bir terimdir. İnternet üzerinden birçok kullanıcının katılımıyla interaktif ve canlı olarak gerçekleştirilen bu yayınlarla, bilgiye efektif bir şekilde erişim sağlanabilmesi ve bu yayınların fiziksel ortamdan bağımsız olarak gerçekleştirilmesi, sistemin en büyük avantajlarıdır.


Webinar Size Ne Kazandırır ?

 Yaşadığımız dönemin sıklıkla “Bilgi Çağı” olarak adlandırıldığını duymaktayız. Bunun nedeni ise bilgiye erişimin günden güne kolaylaşması ve tüm kaynaklarımızın bilgiyle en verimli şekilde kullanılabilecek olmasıdır. Bilginin bu denli önemli olduğu bir dünyada şüphesiz ki faydalı bilgiye ulaşmak da son derece önemlidir.

Webinar sisteminin yaygınlaşması, bilgi paylaşımının pratik bir şekilde artmasını sağlayacaktır. Webinarların artması, efektif eğitim-öğretim anlayışıyla, kişisel donanımınızı kolaylıkla arttırmanızı sağlamaktadır.

Hızlı ve Ekonomik

Fiziksel ortamdan bağımsız oluşu bir dersliğe ihtiyaç duymadan ev, iş yeri, toplu taşıma araçları vb. her yerde eğitim alabilme olanağı sağlar.

Efektif

Bilgiye ulaşma yolunda minimum efor harcanır.

Esnek Eğitim

İstenilen alanda, adeta kendi akademik ders programlarını oluşturarak, öznel uzmanlıklara ulaşmaya imkân sağlar.

Webinar Dünyamızı Nasıl Değiştirecek? 

Webinar sistemi bilginin 
yayılmasını
sağlayacaktır. 

Tüm faydalarının yanında Webinar sistemi, bilgi sahibi insanların bilgilerini çok daha fazla insana ulaştırabilmesini sağlayacaktır. Örneğin bir akademisyenin çalışmalarını sürdürdüğü üniversitede, bir eğitim dönemi boyunca 200 öğrenciye ders verdiğini ve 30 sene aktif olarak çalıştığını düşünecek olursak, hayatı boyunca 6000 öğrenciye ulaşabilecekken, bu sistem sayesinde, dünya çapında çok daha fazla kişiye belki de bir yayın ile ulaşacaktır. Bilgi paylaşımının bu denli artması ise makro boyutlarda düşünüldüğünde, toplumsal bilginin de fevkalade artışına sebep olacaktır.